Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Açıkalam Bekliyor!

Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Açıkalam Bekliyor!

Kamuda istihdam edilen yüz binlerce taşeron işçi, kadrolu olmalarına rağmen maaşlarının düşük olmasından şikayetçi olan ve hükümete seslenen işçilerin gözü kulağı hükümette.

15 Ocak 2019 - 17:08 - Güncelleme: 15 Ocak 2019 - 17:12

2 Nisan 2018 itibariyle kamuda kadroya alınan yaklaşık 700 bin taşeron işçi mevcut haklarıyla kadroya geçerken, geriye dönük açtıkları davalardan feragat ederek, avukatlık ücretlerini de ceplerinden ödeyerek şartlı kadroya geçmişti. İşçilerin kadro sürecinde yaşadıkları sıkıntı bunla sınırlı kalmadı, maaşşları asgari ücret zammının altında kalan işçiler 2019'da neye uğradığını şaşırdı. Yaşanan bu sıkıntılar karşısında sendikalar da sessiz kalmayarak harekete geçti. 

Toplu Sözleşmeden Faydalanamıyorlar

Kısa sürede yapılan yanlışlığın düzeltilmesi ile maaşları asgari ücret seviyesine yükseltilen çalışanlar mevcut taşeron işçilerle aynı maaş düzeyinde ücret alıyor. Kadroya geçmenin avantaj sağlamadığını savunan işçiler, özellikle hastaneler gibi önemli kurumlarda hizmet verirken, döner sermayeden faydalanamıyor, toplu sözleşmeden yararlanamıyor, yıllık ikramiyesini diğer kadrolu işçilerden farklı olarak 10 günlük alıyor. 

Sosyal Medyada Birleşiyorlar

Sosyal medyada birleşen işçiler 'Yüksek Hakem Kurulu' kararları çerçevesinde kadrolandırıldıklarını söyleyerek, ''adeta kadrolu taşeron işçi olduk, kadroya geçtiğimize bir türlü sevinemedik. Önce alacaklarımızdan feragat ettik, ardından avukatlara yüksek paralar ödedik, şimdi de asgari ücret + %4 zamma mahkum edildik'' şeklinde açıklamalarda bulunuyorlar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklamıştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla birlikte ''Bundan sonra aracı olmayacak, yani bir komisyon alır gibi bir taşeron grubu kalkıpta neyle çalıştıracak? Asgari ücretle çalıştıracak, işçilerin kadroya geçmesiyle şimdi böyle birşey olmayacak'' demişti. Kadroya geçince makul düzeyde bir maaş bekleyen taşeron işçiler, %4 zamla birlikte kadroya geçtiklerine bir türlü sevinemediler.

Seçim öncesi taşerondan kadroya alınan işçilerin gerek sosyal medyada, gerek diğer platformlarda sesini yükseltmesiyle yeni bir takım gelişmelerin olacağına yönelik bazı adımların atıldığı yönünde haberler yayılmaya başladı.

Sendikalar da Harekete Geçti

Sendikalar da birebir harekete geçerek, gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, gerek Aile ve Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a ve diğer ilgililere birer mektup göndererek yaşanan mapğduriyetin giderilmesi noktasında bilgilendirme yapmışlardı. Tüm bu gelişmeler çerçevesinde şimdi taşerondan kadroya geçen tüm işçilerin gözü kulağı hükümetten gelecek açıklamaya çevrildi. 

Bu haber 7270 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Erdoğan: Mursi öldürülmüştür
Erdoğan: Mursi öldürülmüştür
SON DAKİKA: Eski Mısır Devlet Başkanı Muhammed Mursi yaşamını yitirdi
SON DAKİKA: Eski Mısır Devlet Başkanı Muhammed Mursi yaşamını...