AÖF'ten Koronavirüse Rağmen Yüz Yüze Sınav Kararı

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi tarafından açıklanan 4 Eylül tarihinde yaz okulu sınav kararına velilerden tepki geldi.

AÖF'ten Koronavirüse Rağmen Yüz Yüze Sınav Kararı
03 Eylül 2021 - 11:44
AÖF’ten Koronavirüse Rağmen Yüz Yüze Sınav Kararı
Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi tarafından açıklanan 4 Eylül tarihinde yaz okulu sınav kararına velilerden tepki geldi.
Üniversiteden yapılan açıklamada sınavın Kovid-19 tedbirleri kapsamında yüz yüze yapılacağı bildirilmesine tepki gösteren veliler, üniversitenin kararının salgına rağmen alınmasının yanlış olduğunu vurguladı.
Koronavirüs olan öğrencilerin sınava nasıl geleceği, sınavda nasıl bir arada tutulacağı eleştirilere neden olurken bu konuda tepkilerini dile getiren veliler, “Yüksek Öğretim Kurumları (YÖK), üniversitelere yüz yüze eğitim üzerinden yazı gönderdi. Yazıda “Covid-19 pandemisi nedeniyle 2020-2021 yaz okulu eğitiminin uzaktan öğretim yöntemiyle yapılması teklifleri 07.07.2021 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında incelenmiş olup 2020-2021 yaz okulu eğitimlerinin uzaktan öğretim yöntemiyle yapılması uygun görülmemiştir.” açıklaması kurum tarafından yapıldı. Üniversiteden yapılan açıklamada, “Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin 2020-2021 Öğretim Yılı Yaz Okulu kayıt ve sınav tarihlerinde güncelleme yapılmıştır. Buna göre, 2020-2021 Öğretim Yılı Yaz Okulu kayıtlarının 5-9 Temmuz 2021 tarihleri arasında, Yaz Okulu Sınavının da 4 Eylül 2021 tarihinde yüz yüze yapılması planlanmaktadır” denildi.
Ülkemizde vakalarının her geçen gün arttığı bir dönemde bu sınavların online olması gerekir. Çünkü virüs ortamı henüz son bulmuş değil. Bu durumda çocuklarımızın sağlığı tehlike altındadır. Yetkililerin böylesine bir durumda sınavları yüz yüze yapmasının ne gibi bir açıklaması olabilir ki. İnsanlarımız evlerinden dışarıya çıkmaya korkarken, çocuklarımız kalabalık ortamlarda sınava girecekler. Bu durumun biran önce göz önünde bulundurulmasını talep ediyor, bu konuda yetkililerin zaman kaybetmeden geri adım atmalarını istiyoruz. Alınan kararın ne kadar yanlış olduğu bir gerçek olduğu gibi bu karardan zaman kaybetmeksizin geri dönülmelidir” dediler.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum