Başkan Zeki DİŞKAYA, Adıyaman Gündemini Değerlendiriyor

Zeki DİŞKAYA, Adıyaman Gündemini Değerlendiriyor Şanlıurfa’da faaliyet gösteren Edessa TV’ye canlı yayın konuğu olarak katılan Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki DİŞKAYA Adıyaman gündemine dair yaptığı açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verdi:

Başkan Zeki DİŞKAYA, Adıyaman Gündemini Değerlendiriyor
19 Kasım 2021 - 19:35
Zeki DİŞKAYA, Adıyaman Gündemini Değerlendiriyor
Şanlıurfa’da faaliyet gösteren Edessa TV’ye canlı yayın konuğu olarak katılan Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki DİŞKAYA Adıyaman gündemine dair yaptığı açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verdi:
“Adıyaman milletvekilimiz, AK Parti GMDK Başkanı Sayın Ahmet AYDIN, Milli Savunma Komisyonu Başkanlığı’na seçildi. Bu seçimden dolayı Sayın AYDIN’ı kutluyoruz. Adıyaman gündeminde olan bir konu. Ülkenin savunma sanayisinin komisyonunun başında olmak bir onurdur. Bundan dolayı Sayın AYDIN’dan beklentilerin de yüksek olduğunu buradan kamuoyuna ifade etmek istiyorum.
Adıyaman ekonomik olarak arzu ettiğimiz bir noktada olmayan bir il. Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Malatya büyükşehirlerinin arasında adeta sıkışmış kalmış bir il. Arzulanan atağı yapamayan bir il. İlden Sayın AYDIN gibi bir vekilimizin böyle bir göreve gelmesi hem Adıyaman açısından, hem bölge açısından, hem ülke açısından önemli olduğu kanaatindeyiz. Bu duygu ve düşüncelerle kendilerine hayırlı olsun dileklerimizi iletiyoruz.
Adıyaman AYDIN’dan en azından bir askeri birlik bekliyor. Böyle bir beklenti var Adıyaman’da. Halkın bu beklentisini buradan gündeme getirmiş olayım. Bölgenin de beklentileri olduğu kanaatindeyim. Sayın AYDIN’ın bu büyük yükün altından kalkacağına da inanıyorum.
Adıyaman’ın özellikle dağ kısmında bakır ve altın madenlerinin çıkarıldığı biliniyor. Fakat enteresan olan, bu zengin maden yataklarının kamyonlarla buradan Samsun’a taşınmasını yadırgıyoruz, Adıyaman yadırgıyor. Burada bir işleme tesisi kurulup bölge halkının kullanımına açılamaz mı? Cengiz Holding’e bir çağrımız olsun. Halkın böyle bir beklentisi var. Kamyonlara yükleyip Samsun’a götürmektense ilde böyle bir tesisin açılması ve insanların istihdam edilmesi yönünde bir adım atılması Adıyaman insanını mutlu edecektir.
Adıyaman 6.bölgeye alınan bir il. Fakat 6.bölgeye alınmasıyla birlikte OSB’de yerimiz kalmadı. OSB’de yer arayışlarının uzun süredir devam ettiğini biliyoruz. Adıyaman kamuoyunun hükümetten ve milletvekillerimizden beklentisi süratle formalitelere takılmadan Organize Sanayi Bölgesi’nin halkın kullanımına açılmasını acilen, ivedilikle kamuoyu bekliyor. Sayın AK Parti Adıyaman milletvekillerimize ve hükümetimize bu OSB çağrımızı da tekrar edelim. OSB ile ilgili somut adım atılana kadar da bu işin üzerinde durmak kanaatindeyiz.
Bölgenin tamamında bir sorun olduğu kanaatindeyim. Bölge insanımızın ve Adıyaman insanımızın üst geçitlerden geçme alışkanlığının geliştirilmesiyle ilgili üst geçitlere yürüyen merdiven ve engelli asansörlerinin yapılmasını belediyelerimizden bekliyoruz. Yani bu insanlarımız yürüyen merdivene layık değil mi? Veya biz bunlara 2040 yılında mı ulaşacağız? Belediyelere çağrımız olsun. Bu üst geçitler olayı hem trafik kazalarını, can ve mal kaybını engelleyecektir, hem de insanlarımız daha huzurlu ve mutlu bir şekilde üst geçitlerin kullanılmasını teşvik edecektir. Hem ilimizde, hem ilçelerimizde, hem de bölgemizdeki belediyelerin tamamına buradan bir çağrımız olsun.
Ülkede ekonomik sıkıntının olduğu malum. Özellikle un fiyatlarındaki artış, girdi fiyatlarındaki artış ekmek fiyatlarının zamlanmasına vesile oldu. Halk bu konuda son derece şikayetçi. Yine sosyal belediyecilik gereği Adıyaman belediyemiz başta olmak üzere bütün bölge belediyelerine yine çağrıda bulunalım. Her ile bir tane, iki tane, üç tane ekmek fabrikası kurulmasını halk talep ediyor. Bu matadorlar pide çıkaran fırıncılarımızın işini kırmayacaktır. Mahallesindeki insanlar o pideyi yine alıp yiyecektir ama ekonomik sıkıntı içinde olan fakir fukara da o matadorlardan maliyetine yapılacak satışlarla insanlarımızın rahat bir ekmek yemesine vesile olacaktır.
Adıyaman dünyanın 8.harikası Nemrut’u, Cendere Köprüsü’nü, Eski Kahta Kalesi’ni, Perre kentini, birçok tarihi ve turistik kenti bağrında barındıran bir il. Kazılarda, çalışmalarda birçok tarihi eser çıkıyor. Çıkan bu tarihi eserleri barındıracağımız bir müzemiz yok. Bundan önce müzenin yapım işi ihale edildi. Ancak her nasıl olduysa müze yapım işinin iptal olduğunu duyduk. Siyasilerimize buradan çağrımız olsun. Bu müze yapım işinin süratle yapılması ve gündeme alınması halkın talebidir. Çünkü bizden çıkan, Adıyaman topraklarından çıkan bu tarihi eserleri çevre illerin müzelerine göndermek zorunda kalıyoruz ve Adıyaman bundan istifade edemiyor. Bu müze yapım işini de gündeme almanın gerekliliğine inandık.
Son paylaşmak istediğim konu hayat pahalılığı. Hem ülkenin şu an içerisinde olduğu sıkıntı, hem dünyanın içinde olduğu bir sıkıntı. Bu zamların bir şekilde kontrol altına alınması halkın beklentisi. Kim yapıyor, nasıl oluyor, bu süreç nasıl işliyor? Bunu bilecek olan ekonomistlerdir. Bu konuda devletin, hükümetin çok acil tedbirler alarak bu zamların durdurulması, halkın bir nefes almasını temin edecektir. İnsanlar satış yapmıyor. İnsanlar artık bir malı elinden çıkarmak istemiyor. Çünkü sattığı fiyata alamıyor. Yani neredeyse çok eski tarihlere döndük. Dünyada kuyruklar var. İngiltere’de benzin kuyruğu var. Amerika’da raflarda mal yok. Dünyanın tamamı bu sorunu pandemiyle ilgili yaşıyor. Ülkemizde de bunun yansımaları var ama biz bu konuda bir an önce bir çıkış bulunmasının halkın yararına olacağı kanaatindeyiz.
Dünyanın çok acımasızlaştığı şu dönemde Türkiye ile ilgili birtakım insanların, özellikle Haçlıların hesapları tarih boyunca bitmemiştir. Bundan sonra da bitmeyecektir. İnsanlarımızı birbirine kırdırmak için, ülkemizi bölüp parçalamak için, ülkemizde istikrarsızlık çıkarmak için elbette düşman elinden geleni yapacaktır. Bize düşen dikkatli olmaktır, birlik beraberlik olmaktır, kardeşçe yaşamayı bilmektir. Bugün on binlerce km öteden ABD’nin Dedeağaç’taki kurduğu üs, Dedeağaç’a yaptığı askeri yığınaklar kamuoyunu son derece rahatsız etti. Adeta Türkiye ablukaya alınmak istenmektedir. “Akdeniz’de hakkını arıyorsun öyle mi? Karadeniz’de hakkını arıyorsun öyle mi? Libya’yla anlaşma yapıp denizdeki doğalgazı çıkarıp ülkeyi rahatlatmak istiyorsun öyle mi? Bunlar da yetmez İHA yapıyorsun, SİHA yapıyordun, uçak yapıyorsun öyle mi?” diyerek parmak sallayanların sayısının çok olduğunu, ülke üzerinde oyunlar oynandığını, buna karşı insanlarımızın birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhu içerisinde hareket etmesinin şu zor günlerde bir elzemiyet olduğu kanaatindeyim. Bunun bir parçası da burnumuzun dibinde PYD diye kurulan bir bölücü yapı. ABD tırlarla silah veriyor. Sevgili insanlarımız bunu düşünsünler. ABD kimseye hastalığını vermez. Bu kadar silahla bunları donatan ABD’nin derdi ne? Bunların derdi Türkiye. Bunların derdi Orta Doğu. Bunların derdi Müslüman alemi. Bunların derdi bizi bölmek, parçalamak ve sömürmek. O vesileyle insanlarımızın şapkasını önüne koyup bizim hep beraber düşünmemiz ve bunları görmemiz lazım. Elbette Türkiye’deki siyasi yapılar bir güzelliktir. Hepsi bizim insanlarımızdır, hepsini severiz, hepsini sayarız. Herkes programını ortaya koyar, halkımız kimi tercih ederse onlar bu ülkeyi yönetmeye gelirler. Ama kavga, dövüş, ayrılık noktasında sorun çıkarmak isteyenlere bir kırmızı kart göstermek zorundadır ve Türk milleti bu ferasete sahiptir.”

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum