VATANDAŞ UMURUNUZDA MI? DİKKAT ELEKTRİĞİNİZ KESİLEBİLİR!

Adıyaman'da, hiçbir ihtarda bulunulmadan, 176 hanenin elektriği kesildi. Kesintilerin Adıyaman ve ülke genelinde devam edeceği bildirildi."

VATANDAŞ UMURUNUZDA MI? DİKKAT ELEKTRİĞİNİZ KESİLEBİLİR!
17 Ağustos 2021 - 20:09
VATANDAŞ UMURUNUZDA MI? DİKKAT ELEKTRİĞİNİZ KESİLEBİLİR!

"Adıyaman'da, hiçbir ihtarda bulunulmadan, 176 hanenin elektriği kesildi. Kesintilerin Adıyaman ve ülke genelinde devam edeceği bildirildi."
Yaptığı, yapacağı işlemin ne tür mağduriyetlere sebep olabileceğini hesap etmeden emir verip, hiçbir kabahati olmayan vatandaşı habersizce karanlığa mahkum eden, çoluk çocuk, hasta, hamile tedbir alsın diye beklemeyen, yaptım oldu anlayışı ile vatandaş nasıl baş edecek?
EMİR BÖYLE
Edindiğimiz bilgilere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yazdığı yazıyla, imar barışından yararlanan ancak usulsüz belge düzenleyen veya yalan beyanda bulunanların yapı izin belgelerini iptal edip, tüm aboneliklerin derhal sonlandırılmasını, verilen hizmetin kesilmesini ve bu kişiler hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasını içeren bir talimat yayımlamış. Valilikler de bakanlığın talimatları doğrultusunda kurumlara yazı yazarak gerekli kesintilerin gerçekleştirilmesini istemiş.
Adıyaman'da valilikten gelen talimat üzerine harekete geçen AKEDAŞ ekipleri kesme işlemini gerçekleştirmek üzere gittikleri binalarda tartaklanma boyutuna gelen tepkilerle karşılaştılar. Vatandaşın “İhtarda bulunsaydınız, biz bu binaları kiralarken niye uyanmadınız, iki yıldır aboneyim madem kaçaktı niye abonelik verdiniz?” tepkilerine ise “Emir böyle” cevabı verildi.
HİÇBİR UYARI YAPILMADI
Gazetemize ihbarda bulunarak yaşananları aktaran Altınşehir Mahallesi sakini M.Ş. "Adıyaman Altınşehir'de oturan bir kiracıyım, Bugün AKEDAŞ ekipleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığından emir geldiğini ve daha önce kaçak yapılmış imar affından yaralanmış olan yapılar da dahil hepsinin elektriğini evde oturan biz kiracılara haber vermeden kestiler. Durduk yere mağdur olduk. Kiracıyız. Oturduğumuz bina imar affından yararlanıp 3 katken 6 kata çıkarılmış. Eve girerken bilmiyordum bile. Elektrik, su, doğalgaz aboneliğimiz varken kesmeye geldiler. Birçok yerde bu işlem usulsüz olarak yapıldı. Hiç kimseye şöyle yapın yoksa kesilecek dahi denmeden aboneliğimiz kesildi. Lütfen sesimiz olun, duyurun mağdur olduk." dedi.
Ulaştığımız bir başka mağdur vatandaş da "Kurbandan kalan etlerimiz var dolapta, hepsi heba olacak. Lütfen siz duyurun yetkililere. Madem kaçak yapı biz nasıl o eve elektrik, doğalgaz, su ve internet aboneliği aldık? 2 yıldır kiracı olarak oturuyoruz. Bir usulsüzlük varsa resmi kurumlardan belge bile alamamamız gerekmez mi? Ev sahibi ile devlet dövüşüyor, arada kiracı olarak tüm faturaları, kirayı ödeyen bizler mağdur olduk." diyerek feryadını dile getirdi.
ADIYAMAN GENELİ 176 HANEYE BÖYLE BİR İŞLEM YAPILACAK
Gazetemize konuşan bir başka hane sakini, "Bu yandaki bina da aynı şekilde elektrik kesimi olacakken hanede oturanlar izin vermemişler, kesilmemiş onların elektriği. 176 hanenin tam yerini bilmiyorum ama elektriği kesmeye gelen çalışanlar öyle söyledi. 176 hane var bir kısmını kestik devam ediyoruz dedi. O kadar ısrar ettim. Mağdur olan biziz. Ev sahibine de çevre şehirciliğe de bi zarar gelmez olan kiracıya oluyor ama dinlemedi “Emirleri uygulamak zorundayım” dedi. Bizim binanın, 16 dairenin elektriğini kestiler, alt 3 kat eski yapı olduğu için kesmemişler. Anlamadığım şu, zamanında madem bu yasak bir yapı, nasıl oluyor da biz abonelik alabiliyoruz? Yok, imar affından yararlanıldıysa bu kesintiler neden? Olan yine halka gariban kiracıya oluyor. Maalesef siyasi büyüğümüz olmadığı için sahipsizlikten bunları yaşıyoruz." dedi.
AKEDAŞ'I ARADIK
Vatandaştan aldığımız bilgiler doğrultusunda AKEDAŞ'ı arayarak kesintilerle ilgili olarak Nebi Bey ile bir görüşme gerçekleştirdik. Çevre Şehircilik'ten gelen yazı doğrultusunda hareket etmeye mecbur olduklarını, herhangi bir ihtarda bulunulmasının da kendi inisiyatiflerinde olmadığını belirtti. Konuya dair Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'nü de aradık ancak telefonumuza güvenlik görevlisi cevap verdi ve mesai bittiği için kimseye ulaşamayacağımızı söyledi.
Konuyu Adıyaman Valiliği nezdinde ve milletvekillerini de gazetemiz aracılığıyla bilgilendirerek takip ediyoruz.
KAYNAK: Gazete02-Abdurrahman Akçal

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum