haramlar,ve şüpheliler.
 Gaffar Çelik

Gaffar Çelik

Gaffar Çelik

haramlar,ve şüpheliler.

12 Şubat 2018 - 13:33

Helaller, haramlar,ve şüpheliler. Yeniden İslam Toplumu. Peki neden beni takip etmelisiniz, Çünkü, İman, amel ve ahlak ile bütünleşmiş bir hayatı gösteren, öğreten bir kişi olmayı tercih ettik. Elimizden geldikçe doğruyu ve yanlışı anlatmaya çalıştık. Biz Müslümanlar için kainatın, dünya hayatının, insanların, zamanın ve mekanın kıymet mertebesi müberra dinimiz İslam vasıtasıyla belirlenmiştir, kişilere bağlı değildir yada herhangi bir yeri temsil edene değil. Bizim için bundan öte bir hüküm kıymeti yoktur. Bu na göre, insanoğlu ilahi nizam dairesinde kaldığı ve o istikamet üzere yürüdüğü sürece şereflidir. Allahın Resülü Muaz Bin Cebele r.a. şöyle tavsiyelerde bulunmuştur. Ya Muaz Yumuşak huylu bir kimseye kötü söz söylemekten, doğru bir kimseyi yalanlamaktan, günahkara itaat ve adil bir imama isyan etmekten, yeryüzünde fesat çıkarmaktan sakın!

Tevazu Nedir?

Tevazu iki kısımdır:

Birincisi , kulun Allah ın emir ve yasaklarına boyun eğmesidir. Çünkü nefs, rahatlık arzusu ile Allah Tealanın emrinde yüz çevirir. İçindeki şehevi duygular ise haram şeylere rağbet eder. Bu durumda kulun, Allahın emir ve nehyi karşısında nefsine boyun eğdirmesi bir tevazudur.

İkincisi: Allah ın azameti karşısında nefsi düşük görmek ve nefs kendisine serbest edilen herhangi bir şeye iştah duyup meyledince, onu bundan men etmektir. Bunun bir cümle ile özeti şudur: Tevazu; kulun, Allahın irade ve isteği karşısında kendi istediğini terk etmesidir.

Bu yazı 3841 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar